Kréta

Přírodní podmínky a klima

Přírodní podmínky

Kréta

Na severu ostrov omývá Krétské moře, na jihu pak moře Libyjské. Kréta (8261 km2) je obklopena více než dvaceti malými skalnatými ostrůvky, z nichž Gavdos a Dia jsou oblíbeným výletním místem.

Dominantu tohoto hornatého ostrova tvoří pohoří a náhorní plošiny. Na západě je to Lefka Ori a náhorní plošina Omalos Plateau, ve střední části Ida s nejvyšší horou ostrova Psiloritis a plošina Nidha Plateau, na východě pak pohoří Lassithi s nejznámější plošinou Lassithi Plateau. Ještě více na východ se pak nachází izolované pohoří Sitia.

Zvláštností Kréty jsou tisíce jeskyň (jejich počet se odhaduje na více než 3 tisíce) a hluboké rokliny a soutěsky, z nichž nejznámější je Samaria (nejdelší v Evropě) a Imbros. Většina říčních koryt se naplňuje pouze v období dešťů v zimě a na jaře. Nejvýznamnější řekou je Geropotamos, zavlažující zemědělskou půdu na jižní planině Messará. Nacházejí se zde i malá sladkovodní jezera - Kournás, Voulisméni a Votomós.

Přírodní zajímavosti: kraj Chania - kraj Rethymnon - kraj Iraklion - kraj Lassithi

Klima

Rodakino

Podnebí Kréty je typicky středozemní, charakteristické dlouhým a horkým létem a mírnou deštivou zimou. Ostrov patří mezi nejslunečnější ve Středomoří - je tu více než 300 slunečných dnů v roce. Letní měsíce jsou opravdu horké, teploty se pohybují až kolem 40 stupňů Celsia. Srážky jsou v letních měsících prakticky nulové.

V létě na Krétě vane vítr zvaný meltémi, který příjemně ochlazuje. Na jižním pobřeží se můžete často setkat se silnějšími větry, zejména horký vítr z libyjské Sahary (sirocco, lívas), který s sebou přináší jemný písek, může trvat i několik dní. Teplota moře je na začátku května kolem 18 stupňů, v hlavní sezóně pak dosahuje 25 stupňů Celsia.

Tipy na koupání: Krétské pláže

© 2008 Tripidipi.cz - Péťák (Email na Péťáka)