Kréta

Pláže na Krétě

Balos (Gramvousa)

Pláž Balos

Pláž Balos se nachází v zátoce Tigani Balos na poloostrově Gramvousa. Jedná se o mělkou lagunu s jemným bílorůžovým pískem, která umožňuje brouzdání i několik desítek metrů od břehu. Laguna je uzavřená téměř ze všech stran. Přímo proti hlavní pláži laguny Balos uvidíte malý ostrov Tigani.
Elafonisi

Pláž Elafonisi

Pláži Elafonisi (Elafonissi, Elafonissos) se přezdívá "evropské Tichomoří". Asi kilometr dlouhá písčitá pláž se vine kolem laguně podobné zátoky. Voda zde získává modrou až zelenou barvu. Na pláži je půjčovna lehátek a slunečníků a také stánky s občerstvením.Filaki

Pláž Filaki

Pláž Filaki najdete asi tři kilometry od Chory Sfakion, když odbočíte u směrovky na hotel Vritomartins. Písčito-oblázková pláž je nudistická, hned vedle se nacházejí menší, většinou opuštěné pláže.


Frangokastello

Pláž Frangokastello

Pláž s jemným pískem a pozvolným vstupem do moře se nachází pod benátskou pevností Frangokastello na jižním pobřeží Kréty. Na velké pláži najdete také tavernu.
Plakias

Pláž Plakias

Písečno-oblázková pláž v zálivu u menšího letoviska na jižním pobřeží. Moře je zde čisté a při krajích pláže hluboké. Podél písečné pláže se táhne promenáda s obchody a tavernami.


Damnoni

Pláž Damnoni

Písečná pláž Damnoni leží asi dva kilometry východně od městečka Plakias. Menší příjemnou pláž trochu kazí turistický komplex, který je postaven na blízkém svahu. Můžete využít půjčovnu pro vodní sporty nebo zajít do přilehlé taverny.

Kousek od hlavní pláže leží skalisky oddělená nudistická pláž Amudaki, hned vedle pak hůř přístupná malinká pláž bez zázemí (lehátka, slunečníky atd.) a pak pláž Amoudi s lehátky a slunečníky.

Preveli

Pláž Preveli

Pláž nedaleko kláštera Piso Preveli leží u ústí soutěsky Kourtaliotiko. Je známá tím, že se zde mísí sladká voda se slanou, protože ze soutěsky vytéká říčka přímo na pláž. Břehy říčky jsou lemovány datlovými palmami, oleandry a eukalypty. K dispozici jsou i vodní šlapadla, s kterými lze vyrazit proti proudu. Na pláži je taverna, k dispozici jsou lehátka se slunečníky.

V sezóně na pláži bývá hodně lidí, turisty přívážejí i lodě. Na pláž se dostanete jinak po desítkách schodů, z celkem nového parkoviště, ke kterému vede asfaltová silnice. Na odbočku k němu (není moc dobře značena) narazíte kousek před klášterem Piso Preveli.

Matala

Pláž Matala

Pláž Matala je z obou stran uzavřena skalními masivy a hrubý písek je zde tmavý. Pláž je poměrně úzká, stín najdete pod slunečníky nebo tamaryšky. Ve skalních stěnách nad pláží jsou jeskyně. které v době raného křesťanství sloužily jako pohřebiště. Začátkem 70. let 20. století se tu na pár let usídlili evropští hippies. V sezóně pláž vyhledává hodně turistů.

Vai

Pláž Vai

Písečná pláž Vai se nachází na východě Kréty (asi 25 km od Sitie) a je známá palmovým hájem. Větší část datlových palem (endemický druh Phoenix theofrasti) slouží pro výzkum a je tak oplocena. Přístupné jsou palmové porosty u pobřeží. Pláž bývá zejména v sezóně přeplněna, výlety sem pořádá mnoho CK.
© 2008 Tripidipi.cz - Péťák (Email na Péťáka)