Kréta

Krétská kuchyně

Krétská kuchyně

Krétská kuchyně je v mnoha ohledech totožná s řeckou, ale na řadě pokrmů si můžete pochutnat jen na tomto ostrově. Krétská kuchyně, jejíž základem je olivový olej, čerstvé bylinky, česnek, zelenina, sýr, chléb a víno, je považována za nejzdravější v celém Středomoří.

Typickou řeckou zeleninou jsou lilky (melitsánes) a artyčoky (angináres). Na saláty se používají rajčata, hlávkový salát, chřest a olivy. Bílý chléb (psomi) se podává ke každému jídlu. Celozrný chléb (paximadi), který je tvrdý jak kámen se před jídlem namáčí do vody. Z krétských ovčích a kozích sýrů (tiriá) je nejznámější feta, méně pak jemné anthótyro a manoúri nebo těžší a ostřejší graviéra.

Krétská kuchyně

Hodování můžete začít teplým či studeným předkrmem (mezes) nebo polévkou (súpes). Běžným předkrmem jsou na Krétě velmi oblíbené saláty, které se na stůl přinášejí na několika talířích, z nichž si nabírají všichni hosté. Mezi klasické předkrmy patří choriatiky - selský salát z rajčat, okurek, cibule, hlávkového salátu a oliv zalitý olivovým olejem a ozdobený ovčím sýrem feta, nebo tsatsiky - čerstvá strouhaná okurka s jogurtem a česnekem. Nejběžnější polévkou je avgolémono - kuřecí vývar s citronovou štávou a vejcem, oblíbená je také hustá fazolová polévka - fasoláda.

Krétská kuchyně

Jako hlavní chod můžete vyzkoušet třeba oblíbený nákyp (entrádes) z lilků, mletého masa, brambor a zalitý bešamelem - musaku nebo velmi rošířený gíros - maso grilované na otáčivém svislém rožni, zabalené do chlebové placky pita a souvláki - masové špízy opékané na rožni.

Ačkoliv je Kréta ostrov, čerstvé ryby tu jsou vzácností a jsou proto drahé. Cena téměř vždy závisí na váze.


Krétská kuchyně

Nejběžnějším dezertem (dessér) je čerstvé ovoce podle sezony a jogurt s medem nebo ovocem. Jako dezert se také podává sladký orientální zákusek baklava.

Národním nápojem je ledově vychlazená obyčejná voda. V letních měsících je osvěžující také ledová káva frappé.

Nejběžnějším nápojem je víno, které se pěstuje na Krétě více než tři tisíce let. Můžete ochutnat i retsinu - bílé víno s příchutí pryskyřice, což není typicky krétská, ale řecká specialita. Typicky krétskou pálenkou ze slupek vinných hroznů je rakije (rakí), likér podobný italské grappě. Jako aperitiv se obvykle podává anýzovka ouzo, buď čistá ("azpo pato") nebo s ledovou vodou - v tom případě dostává mléčné zabarvení.

© 2008 Tripidipi.cz - Péťák (Email na Péťáka)
Další řecké speciality:

Dolmades - vinné listy plněné mletým masem a rýží

Taramosaláta - pyré z kaviáru nebo jiker

Jemistés - plněná rajčata nebo paprikové lusky

Psarósúpa - rybí polévka

Stifádo - dušené hovězí na cibuli

Keftédes - masové kuličky s mátou a parmezánem