Kréta

Kraj Rethymnon

Povrch kraje je převážně hornatý, východní část pokrývá pohoří Ida s nejvyšší horou ostrova Psiloritis. Název pohoří Ida je odvozen z dorského slova Idha - "zalesněná hora". Vypovídá o tom, že dnes většinou holá úbočí Kréty pokrývaly kdysi rozsáhlé lesy.

Psiloritis

Hora Psiloritis

Na východním svahu Psiloritisu se nachází ve výšce 1495 metrů minojská kultovní jeskyně - svatyně Ida (Idea Andro). Podle pověsti se zde narodil Zeus a každých sedm let sem přicházel král Minos pro nové zákony. Zaparkovat můžete asi dvacet minut chůze od jeskyně. Na samotném vrholu Psiloritisu pak najdete kamennou kapli Stavros. Poskytuje také azyl pro případ špatného počasí. Při dobrém počasí bude výhled na velkou část ostrova odměnou za váš výkon.

Krápníková jeskyně Melidoni

Jeskyně Melidoni leží asi 45 kilometrů západně od Iraklionu. Je 140 metrů dlouhá a má šest komor. Kultovní jeskyně se využívala zejména v minojské epoše, což dosvědčuje nápis vyrytý na skále vpravo od vchodu. V průběhu turecké okupace zde v roce 1823 tragicky zemřelo 370 lidí.

Údolí Amari

Údolí Amari

Údolí Amari začíná jihovýchodně od Rethymnonu. V pěkné krajině s úrodnou půdou porostlou olivovými háji, vinicemi a sady zůstalo zachováno velké množství kostelíků s freskovou výzdobou. Nejstarší z nich, malba ze 13. století, se nachází v kapli svaté Anny v Amari. V období druhé světové války zde Němci srovnali se zemí sedm vesnic a přítomné muže postříleli. Smutnou událost připomínají kamenné památníky.

Strž Kotsifou a soutěska Kourtaliotiko

Soutěska Kourtaliotiko

Na severu ležící město Rethymnon spojuje s jižním pobřežím Kréty silnice 77 vedoucí do Agia Galiny. Při cestě do Plakiasu můžete odbočit v Bale a projet strží Kotsifou, nebo odbočit o dva kilometry dál a překonat horský masiv soutěskou Kourtaliotiko. V této soutěsce vane neustále silný vítr. Je zde možnost zaparkovat a sestoupit na dno strže. Cesta dolů vede po 258 schodech a v cíli najdete malý kostelík. Protékající řeka Megálo Pótamo ústí do "Palmového háje" - pláž Préveli.

Tipy na výlety

© 2007 Tripidipi.cz - Péťák (Email na Péťáka)