Kréta

Pevnost Spinalonga

Spinalonga

Pevnost Spinalonga leží na stejnojmenném malém ostrově u pobřeží severo-západní Kréty. Pevnost ze 16. století byla součástí benátského opevnění severního pobřeží ostrova, kdy chránila zejména přístav Elounda. Tehdy se jmenovala Kalidon, a i když od roku 1954 nese opět oficiálně toto jméno, všichni ji nadále nazývají Spinalonga (italsky "dlouhý trn").

Pevnost vyzbrojená 35 děly odolávala všem nájezdům dobyvatelů ještě čtyřicet let po turecké okupaci ostrova. Turkům byla předána až po podepsání dohody v roce 1715.

Spinalonga

Od roku 1903 bylo na ostrově zřízeno ghetto pro malomocné, kteří tak byli izolováni od pevniny, aby svou chorobou nenakazili ostatní. Městečko vzniklo přestavboou benátských a tureckých domů a mělo vlastní dílny, pekárnu nebo školu. Obyvatelé uzavírali i sňatky a narozené zdravé děti byly posílány na pevninu do sirotčinců. V roce 1957 byla kolonie zrušena a zbytek nemocných převezen do nemocnice v Athénách. Od té doby je ostrov opuštěn.

Do pevnosti se vchází u jižní části, pod baštou Riva. Na pravé straně je pak bašta Dona, na níž je hřbitov nemocných leprou. Na východní straně ostrova byla hlavní obranná linie s baštami Scaramella a Molino. V centru ostrova je půlkruhový obranný val Mocenigo, na kterém stávala velká děla. Na západní straně Spinalongy najdete trosky domů, obchodů a skladišť.

Benátské pevnosti: Frangokastello

© 2008 Tripidipi.cz - Péťák (Email na Péťáka)