Kréta

Agios Nikolaos

Agios Nikolaos

Město Agios Nikolaos leží na výběžku poloostrova na východě Kréty u zálivu Mirabello. Přímo v centru města leží sladkovodní jezero Voulismeni, které je asi sto metrů dlouhé a dosahuje hloubky přes šedesát metrů. Na konci 60. let 19. století bylo jezero, napájené podzemním pramenem, spojeno kanálem s mořem. Podle legend se v něm koupaly bohyně Athéna a Artemis. Dnes je jezero obklopeno tavernami, kavárnami a bary.


Historie

Agios Nikolaos

V antickém období se město jmenovalo Lato pros Kamara a od 3. století př.n.l. sloužilo jako přístav pro města Lato a Etera. V byzantském období se stalo důležitým obchodním přístavem. Ve 13. století bylo během křižáckých výprav vážně poničeno Benátčany i Janovany. Za Benátčanů ztratil přístav na významu, protože si postavili nové Porto di San Nicolo (v oblasti dnešní Elundy). Z moře bylo město chráněno benátskou pevností na ostrově Spinalonga

V následujícím období bylo místo dlouho neobydlené. Až v 19. století se zde usadili Sfakioté ze západní Kréty a přejmenovali místo na Agios Nikolaos. Od té doby je také patronem města sv. Mikuláš.

Památky

Kostel Agios Nikolaos

Kostelík, nacházející se vedle vchodu do hotelu Minos Palace, pochází již z 9. století. Můžete zde vidět velmi zajímavé a vzácné fresky z období ikonoklasmu. V této době mohly být kostely vyzdobeny jen malbami s geometrickými nebo rostlinnými motivy.

Hlavní města krajů: Chania - Rethymnon - Iraklion

© 2008 Tripidipi.cz - Péťák (Email na Péťáka)