Kréta

Kraj Lassithi

Kraj Lassithi je nejvýchodnějším krajem Kréty. Hlavním městem tohoto regionu je Agios Nikolaios ležící v Mirabelském zálivu. Západní část kraje tvoří pohoří Dikti s náhorní plošinou Lassithi.

Náhorní plošina Lassithi

Plošina Lassithi

Náhorní plošina Lassithi, obklopená pohořím Dikti, je nejúrodnější oblastí Kréty. V dějinách Kréty byla přirozeným útočištěm před Benátčany a Turky. Na úrodné planině s rozlohou 60 kilometrů čtverečních pěstují místní obyvatelé různé zemědělské plodiny. Jarní tání sněhu z okolních hor vytváří bohaté zásoby podzemní vody. V minulosti k zavlažování polí sloužily tisíce větrných čerpadel a planině se říkalo planina tisíce mlýnů. Dnes je většina z nich už nahrazena motorovými čerpadli a bílé plachty větrných kol najdete jako dekoraci jen u taveren.

Diova jeskyně

Diova jeskyně

Krápníková Diova jeskyně (Dikteo Andro), ležící ve výšce 1025 v jihozápadní části náhorní plošiny Lassithi u vesnice Psychró, byla už v minojských dobách kultovním místem. Řekové toto místo později označili za místo narození nejvyššího boha Dia, kterého zde skrývala matka Rhea před jeho otcem Kronosem. V jeskyni v hloubce asi 70 metrů je malé jezírko, v němž se údajně Zeus koupal a výklenek, kde se narodil. V jeskyni byla nalezena řada kultovních a obětních předmětů.

Údolí mrtvých

Údolí mrtvých

Údolí mrtvých (Kilada tou Nekron) je rokle spojující vesničku Zakros a archeologické naleziště Kato Zakros. Cesta pro pěší vede dnem rokle asi osm kilometrů a nabízí pohled na okolní vysoké stěny, kde jsou z minojského období vyhloubeny jeskyně. Tyto jeskyně sloužily jako pohřebiště a odtud plyne i název údolí. V zimních a jarních měsících bývá kaňon často zaplaven a je neprůchozí.Ostrov Chrissi (Gaidouronissi)

Ostrov Chrissi

Ostrov Chrissi neboli Oslí ostrov v Libyjském moři je vzdálen od krétské pevniny asi 15 kilometrů. Je jen asi 5 kilometrů dlouhý a 1 kilometr široký. Díky unikátnímu cedrovému lesu se ostrov stal přírodní rezervací. Pro křišťálově čistou vodu a nádherné pláže s bílým pískem (pláž "Golden Beach" na severu ostrova) se nazývaná také Karibik Kréty. Moře v okolí ostrova je rájem pro pozorovatele podmořského světa. Osvěžit se můžete u plážového baru nebo v taverně.

Tipy na výlety

© 2008 Tripidipi.cz - Péťák (Email na Péťáka)