Kréta

Gortis

Gortis

Gortis (Gortyna, Gortina), bývalé hlavní římské město ležící v nížině Messara, bylo založeno roku 67 př.n.l. a mělo až 300 tisíc obyvatel. Pod jeho správu patřila část severní Afriky včetně Egypta. V archeologickém areálu se nacházejí ruiny baziliky ze 7. století, postavené na místě zavraždění prvního krétského biskupa Pavla Titose. Byla zničena roku 825 při nájezdech Arabů.Gortis

Nedaleko baziliky byl postaven římský odeon, jehož podlaha a lavice jsou z mramoru. Jeho součástí je masivní kamenný blok, do kterého byl asi 500 let př.n.l. vytesán Zákoník dorských osadníků. Zákoník neznal trest smrti, jednotlivé společenské vrstvy obyvatel dostávaly za stejný čin rozdílné tresty. Platón označil díky tomuto zákoníku Krétu za zemi, ze které vzešlo zákonodársví.

Nedaleko řeky v severní části areálu se nachází platan, kde podle pověsti byli počati synové Dia a Evropy - Minois, Rhadamanthys a Sarpedon. V okolí olivových hájů můžete navštívit další památky z římského období. Najdete zde pozůstatky akropole a divadla, svatyní, lázní i velkého amfiteátru.

Římské památky: Chersonissos

© 2008 Tripidipi.cz - Péťák (Email na Péťáka)